طرح لبخند

زیبایی دندان

صورت افراد با بسیاری از شاخص های سنجشی می تواند ارتباط برقرار کند . مثلاً در شناخت شخصیت ، انتقال و بیان حس و ... . بخش مهمی از صورت را دهان و دندان ها تشکیل داده اند . نقش دندان ها در زیبایی انکار ناپذیر است . چهره با لبخند زیبا تر است و همه آنچه تا کنون در این قسمت از وب سایت دندانپزشکی دکتر نیک زاد گفته شد ، بیانگر نقش مهم دندان ها در زیبایی چهره بود .

افزون بر زیبایی ، دندان ها در گوارش هم مهم هستند . برای رسیدن به زیبایی ، نیاز به تلفیق علم و هنر است . علم دندانپزشکی و هنر زیبایی شناسی . هدف دندانپزشک زیبایی هم ایجاد لبخند زیبا و چهره جذاب است .

دندانپزشک زیبایی با آگاهی از اصول زیبایی دندان و چهره و استفاده از تکنیک های مختلف که در اختیار دارد ، اقدام به درمان می کند و با به کار بستن تکنولوژی های روز و تجربه ، چهره و لبخند زیبا را به افراد هدیه می کند .

دندان باید روشن و درخشان باشد تا نزدیکتر و بزرگتر دیده شود . ردیف و یکدست باشد . دارای کمبود در تعداد نباشد . تیره نباشد زیرا کوچک و دور دیده می شود و جزئیاتش مشخص نیست . دندان اگر دارای ویژگی های مثبت نامبرده باشد ، حکایت از سلامت فرد دارد .

هدف از زیبایی دندان چیست ؟

در مواردی که نامرتبی دندان ها ، کجی ، بدشکلی ، چرخش دندانی و دیگر موارد وجود دارد ، نیاز است تا طرح لبخند اصلاح گردد . این اصلاحات با روش های دندانپزشکی مانند ارتودنسی ، ایمپلنت ، لیزر دندان و ... قابل انجام است .

رنگ دندان هر چه سفیدتر و درخشانتر باشد ، چهره فرد جوانتر و شاداب تر است . به همین دلیل تصحیح رنگ دندان هم بخش مهمی از درمان زیبایی دندان محسوب می شود .

ردیف بودن دندان ها با ترتیبی کامل از دندان ها یک معیار زیبایی است . همچنین عدم فاصله میان دندان ها ، نداشتن کجی لبخند ، رفع نقص مینای دندان ، ترمیم بلندی طول دندان ، ترمیم دندان های شکسته ، اهدافی است که دندانپزشک از پیشبرد فرایندهای دندانپزشکی دنبال می کند تا اصلاح فرم لبخند و لبخند زیبا را به فرد متقاضی دریافت این خدمات اهدا کند . با توجه به وجود ابزار و روش های جدید ، کار دندانپزشکی زیبایی آسان تر از گذشته شده است .

علل موثر بر زیبایی دندان

·روش درمان

·ماده مصرفی

·مهارت پزشک

·بهداشت دهان بیمار و موارد مشابه

انجام زیبایی دندان توسط یک دندانپزشک زیبایی چه ویژگی هایی دارد ؟

·قرینه کردن دندان ها ، انطباق خط وسط دندان ها با خط وسط صورت

·موازی کردن خط افقی بین دندان ها با خط افقی صورت

·موازی بودن قوس دندان ها با قوس لب

·به حد اقل رساندن میزان دیده شدن لثه ها

·ایجاد عرض لبخند مناسب

·ایجاد نسبت طلایی اندازه دندان بین دندان ها

·ایجاد نسبت مناسب میان طول و عرض هر دندان با هم

 

ایجاد خط لبخند توسط دندان پزشک زیبایی

باید دندان های پیش بالا از بقیه دندان ها بلندتر باشند زیبایی دندان بیشتر باشد . خطی که تحت عنوان خط لبخند معروف است ، خطی فرضی است که از لبه دندانهای جلوی فک بالا می گذرد که باید با لب پایین فرد موازی باشد . هرچه لب ها و دندان ها متناسب تر باشد ، فرد زیباتر است و لبخند بهتری دارد . هنگام یک لبخند زیبا باید دندان ها سفید ، درخشنده ، مرتب ، بدون شکستگی و کجی باشند .

 

روش های مورد استفاده برای زیبایی دندان

·ارتودنسی

·بلیچینگ

·استفاده از لمینت سرامیکی کامپوزیتی

·ایمپلنت دندان

·چسباندن باندینگ

·جراحی زیبایی لثه

·جرمگیری دندان ها

·روکش زیبایی دندان

 

زیبایی دندان با روکش دندان

روکش دندان باعث زیبایی دندان می شود . روکش از باقیمانده ساختار دندان حفاظت می کند . برای پوشاندن پوسیدگی های شدید ، دندان های عصب کشی شده و تخریب تاج دندان از روکش استفاده می شود . با روکش دندان ، فرد صاحب لبخند بهتری می شود .

برای روکش کردن دندان ، ابتدا پوسیدگی برداشته می شود . بعد از آن نوبت به قالبگیری روکش می رسد . در پایان هم که نوبت نصب است . با روکش می توان دندان ها را به فرم نرمال برگرداند .

انواع روکش های دندان

·روکش های سرامیکی

·روکش های فلزی

·روکش های کامپوزیتی

·روکش های زیرکونیا

 

زیبایی دندان با جرم گیری

زمانی که جرمگیری روی دندان انجام شود و رنگ ها و پلاک ها از روی دندان برداشته شوند ، زیبایی دندان حاصل می شود . اگر جرمگیری انجام نشود ، در مرور زمان جرم ها به رسوب های سفت تبدیل می شوند . علاوه بر این ها ، بوی بد دهان و بروز بیماری ها نیز از پیامدهای عدم جرمگیری است .

 

سفید کردن دندان ها برای زیبایی

زمانی که رنگ دندان ها از بین رفته باشد ، نیاز است تا دندان سفید شود . سفید کردن دندان با بلیچینگ سبب جذابیت چهره می شود . صرفنظر از این که علت بدرنگی دهان می تواند مواردی مانند ژنتیک و عدم رعایت بهداشت و مصرف دخانیات باشد ، نیاز است تا دندان ها سفید شوند که زیبایی به فرد باز گردد .

 

زیبایی دندان با لمینیت دندان

در سایر مقالات دندانپزشکی دکتر نیک زاد ، مفصلاً توضیح داده ایم که لیمینت چیست و چگونه در دندانپزشکی به کار گرفته می شود . اینجا هم مختصراً می گوییم لمینیت های دندانی می توانند تا حدود زیادی در بازگشت زیبایی به دهان و دندان فرد موثر باشند . با استفاده از لمینیت ، سفیدی و درخشندگی به دندان باز می گردد .

 

زیبایی دندان با ارتودنسی

تقریباً همه افراد با مفهوم ارتودنسی آشنا هستند یا دست کم یک بار اسم آن را شنیده اند . دلیل این موضوع آن است که این روش در زیبایی دندان بسیار رایج است . از ارتودنسی برای ردیف کردن و مرتب کردن دندان ها استفاده می شود . ارتودنسی یکی از روش های پرکاربرد در دندانپزشکی زیبایی است .

این روش اگر وارد پروسه درمانی طولانی مدت شود ، ممکن است برای بیمار خوشایند نباشد . در این شرایط باید به روش های ردیف کردن دندان ها بدون ارتودنسی روی آورد . روش هایی نظیر لیمینیت یا پر کردن دندان با مواد همرنگ و ... .

 

باندینگ دندان برای زیبایی

باندینگ دندان شامل ترمیم های کامپوزیت و ترمیم های رزینی است . با باندینگ می توان پوسیدگی و شکستگی دندان را پر کرد و رفع کرد . همچنین باندینگ در بستن فاصله بین دندانی و اصلاح ارتفاع دندان به کار می رود . باندینگ در موارد متنوعی می تواند به کمک زیبایی دندان بیاید .

 

زیبایی لثه

لثه ها هم علاوه بردندان ها در تشکیل زیبایی صورت دخیل اند . دندانپزشک زیبایی بر اساس مهارت و تجربه ، نسبت به ایجاد تناسب بین لثه ها و لب ها و دندان ها می پردازد . گاهی برای زیبایی لثه نیاز به جراحی است و این کار برای زیبایی بیشتر لثه به کار می رود . لثه ها در سلامت فرد و استوار ماندن دنان ها و عدم لقی آن ها نقش کلیدی دارند .

 

بریج دندان برای زیبایی

در مواقع کشیدن دندان و ایجاد فاصله میان دندان ها ( دندانی که کشیده شده ، دو دندان کناری اش سالم باشد ) ، از بریج ( پل ) استفاده می شود . جنس بریج می تواند طلا ، آلیاژ یا ترکیبی از این مواد باشد . در روش بریج ، دندانهای کناری تراش داده می شوند و سپس دندان های مصنوعی به روکش های دندان های کناری متصل می شوند . شاید عیب این روش هم همین تراش دندان های کناری باشد .

 

پر کردن دندان

از روش هایی است که نزد عموم شناخته شده است و البته یکی از روش های زیبایی دندان محسوب می شود . استفاده از آمالگام تقریباً منسوخ شده است و امروزه برای پر کردن دندان بیشتر از مواد کامپوزیت استفاده می شود تا با مواد همرنگ دندان ، دندان ها پر شوند که البته زیبایی بیشتری به همراه دارد .

فاصله زیاد بین دندان ها زیبایی دندان را از بین می برد . فاصله دندان ها باید اندازه ای باشد که یک نخ دندان از بین آن ها رد شود . فاصله از این بیشتر استاندارد نیست . این فاصله بین دندان ها می تواند بر اثر اندازه بزرگ نسبت به اندازه دندان ها ایجاد شود . اگر یک یا چند دندان فرد از بین رفته باشد هم فاصله بین دندانی ایجاد می شود . گاهی وجود دندان اضافی هم این فاصله را ایجاد می کند . دیگر مورد شایع در این زمینه ، بیماری های لثه است . به هر حال باید فواصل بین دندان ها رفع شود تا زیبایی حاصل شود . 

 

زیبایی دندان با اینله آنله

اینله آنله یک روش ترمیمی است که توسط لابراتوار تخصصی به انجام می رسد . برای این نوع از درمان زیبایی ، حد اقل دو جلسه زمان لازم است . فناوری هایی نظیر کدکم ، ساخت ریستوریشن های دندانی در زمانی بسیار کمتر انجام می شود .

 

زیبایی دندان با ایمپلنت

درمان ایمپلنت با تشخیص دندانپزشک زیبایی و بسته به شرایط انتخاب می شود . پس از ایمپلنت حتماً باید بهداشت دهان و دندان رعایت شود تا ایمپلنت پایدار بماند .

 

تکنولوژِی های نوین زیبایی دندان

واقعاً علم و صنعت مکمل یکدیگرند . تکنولوژی های نوین به یاری دندانپزشکی آمده اند و در بیانی اجمالی فهرستی کوتاه از این فناوری ها را مرور می کنیم . لیزر دندان ، ایمپلنت ، کدکم و ... از این جمله اند .

 

خواهشمند است برای هرگونه سوال در مورد دندانپزشکی زیبایی یا درخواست تعیین وقت از کلینیک دکتر نیک زاد ، با شماره این مرکز تماس حاصل فرمایید .