طرح لبخند

سفید کردن دندان یا بلیچینگ

Bleaching نام روش سفید کردن دندان هاست . در این مطلب از وب سایت کلینیک دندانپزشکی دکتر نیک زاد بیشتر با این فرایند زیبایی-درمانی آشنا خواهیم شد .

بلیچینگ یک نام کلی برای سفید کردن دندان است و روش های مختلفی دارد . یکی از روش های سفید کردن دندان ، لیزر دندان است . لیزر یک تکنولوژی پیشرفته در دندانپزشکی است که دقت و اثربخشی بالایی دارد .

سفید بودن دندان هااز این رو اهمیت دارد که ارتباط مستقیم با زیبایی فرد دارد .

برای گرفتن بهترین نتیجه از سفید کردن دندان ، دندانپزشک باید بداند و تشخیص درست بدهد که علت بدرنگی دندان چیست ؛ خود این تشخیص امر خطیری است زیرا انتخاب روش درمانی صحیح در گرو تشخیص صحیح است . تشخیص صحیح هم با علم و تجربه پزشک معالج حاصل می شود . توصیه اکید ما این است که برای سفید کردن دندان به مراکز پزشکی معتبر مراجعه کنید .

سفید کردن دندان به دو صورت داخلی و خارجی انجام می شود . ماده سفید کننده دندان در دندانپزشکی ، پراکسید هیدروژن است و با اکسید کردن رنگدانه های موجود روی دندان ، دندان را سفید می کند .

برخی عوامل تغییر رنگ دندان عبارتند از :

·ژنتیک

·سن

·بیماری

·مصرف دارو

·ضربه به دندان

·درمان نادرست ریشه

·مصرف دخانیات

 

سفید کردن دندان به صورت بلیچینگ می تواند با یک اکسید کننده مانند پراکسید هیدروژن باشد یا یک اسید رقیق همراه با مواد ساینده و یا استفاده از فرزهای پرداخت . در شرایطی که هیچکدام این روش ها موثر واقع نشود ، استفاده از روکش و لمینیت سرامیکی یا کامپوزیتی توصیه می شود .

سفید کردن دندان در خانه :

یک مایع رقیق بلیچینگ همراه با قالب توسط دندانپزشک در اختیار متقاضی قرار می گیرد . این مایع همراه با قالب در زمان های خاص مه توسط دندانپزشک تعیین شده اند روی دندان قرار می گیرد و در بازه زمانی دو الی 6 هفته اثر خود را بر روی سفیدی دندان ها می گذارد .

سفید کردن دندان در مطب :

مدت زمان بلیچینگ در مطب دندانپزشک 3 تا 4 جلسه است . غلظت ماده بلیچینگ در این روش بالاست و به دلیل اینکه سوزاننده است بایست با دقت بالا توسط پزشک مورد کاربست واقع شود . در این روش محافظی روی لثه ها قرار داده می شود و سپس به وسیله نور یا گرما مواد شیمیایی فعال می شوند که موثرترین آنها استفاده از اشعه مخصوص در مطب است . برای بلیچینگ دندان ، ابتدا دندان خشک و ایزوله می شود ، سپس محافظ روی آن قرار می گیرد . با قرار گرفتن ماده بلیچینگ روی دندان ، آخرین مرحله بلیچینگ رخ داده است . هر بار ماده بلیچینگ به مدت 20 دقیقه روی دندان قرار می گیرد و تکرار این فرایند تا سه مرتبه در هر جلسه مجاز است .

چند نکته پیرامون بلیچینگ ( سفید کردن دندان ) :

·سفید کردن دندان یک درمان نیست و فقط برای درخشندگی و زیبایی است

·ممکن است بخشی از قالب تیره رنگ شود که جای نگرانی نیست

·مناطق دندان نزدیک به لثه ، دیر تر از سطح جونده دندان سفید می شود

·مسواک و نخ دندان کشیدن پیش از بلیچینگ خروجی کار را بهتر می کند

·از خوردن مواد غذایی رنگی پس از بلیچینگ خودداری شود

·حین درمان باید صورت بیمار پوشانده شود و از عینک مخصوص استفاده شود

·حساسیت لثه و گلو طبیعی است و دو سه روز پس از بلیچینگ رفع می شود

·در طول درمان ، مصرف چای و قهوه و دخانیات کاهش یابد

·بلیچینگ موقتی است

·بلیچینگ برای بانوان باردار ممنوع است

·بهداشت دهان در طول درمان باید رعایت شود

·فاصله استفاده از ژل های سفید کننده حد اقل یک ساعت است

·دندان های دارای ته ررنگ زرد به بلیچینگ بهتر جواب می دهند تا دندان های دارای ته رنگ خاکستری

 

چنانچه تمایل به دریافت وقت دندانپزشکی بلیچینگ دارید ، با شماره های تلفن کلینیک دندانپزشکی دکتر نیک زاد تماس بگیرید . همچنین مشاوران این مرکز پاسخگوی سوالات احتمالی شما خواهند بود .