خدمات عمومی

درمان های زیبایی لثه

لثه بخش مهمی از دهان و نگه دارنده دندان هاست . خدمات درمانی لثه عمدتاً توسط دندانپزشکان برای امور زیبایی ارائه می شود اما از موارد عفونی و دیگر موارد نیز نباید غافل شد . زیبایی لثه ارتباط مستقیمی با زیبایی دندان ها ، لبخند و متعاقباً چهره دارد . در مطب دندانپزشکی دکتر نیک زاد خدمات زیبایی لثه نیز ارائه می شود .

اگر هنگام خندیدن ، بیش از دو میلیمتر از لثه نمایان شود ، لثه نیاز به درمان زیبایی لثه دارد . عواملی مانند سایش دندان ها روی هم ، عدم تناسب فک بالا و پایین ، لب بالای کوتاه و تحرک بیش از حد لب بالا از عوامل زیبایی دندان و لبخند زدن هستند .

دو علت عمده بیماری های لثه :

·عدم رعایت بهداشت و نفوذ میکروب ها به داخل لثه ها

·فشار زیاد فکی-عضلانی

 

استاندارد لبخند از نظر دندانپزشکی

در لبخند عمیق ، حد اکثر تا 2 میلیمتر از لثه باید دیده شود . یکی از بیماری های لثه ، التهاب دندان یا بیماری پریودنتال است که از مهمترین عوامل از دست دادن دندان می باشد . بیماری پریودنتال با ملتهب شدن لثه شروع می شود . اگر موقع مسواک زدن و نخ دندان کشیدن دقت شود ، قدری از التهاب لثه کاسته می شود .

 

درمان زیبایی لثه

در تناسب بین دندانی بایستی عرض دندان حدود 80 درصد طول دندان باشد و برای به دست آوردن زیبایی باید این نسبت رعایت شود . درمان های لثه مشتمل بر جراحی لثه و سایر روش ها ، با هدف رسیدن به این نسبت انجام می شود . از طرفی خط لبخند که خطی فرضی است که هنگام خندیدن نمایان می شود ، با هدف زیبایی بخشی در قالب درمانی و با هدف ایجاد تناسب بین خط لبخند و لب ها به عنوان معیار استفاده می شود .

 

نکاتی پیرامون زیبایی لثه را با هم مرور می کنیم :

·پس از جراحی لثه ، احتمال احساس بوی نامطبوع وجود دارد . نگران نباشید . رعایت بهداشت و استفاده از دهانشویه این مشکل را حل می کند .

·از دیدن خونریزی پس از جراحی نگران نشوید . در ساعات اولیه پس از جراحی لثه و خونریزی پس از آن ، می توان دهان را با آب سرد شستشو داد تا مشکل رفع شود . ادامه دار شدن خونریزی ، تماس با پزشک را می طلبد .

·در مواردی که شکل لثه مناسب نیست ، بنا بر تشخیص پزشک باید جراحی لثه انجام شود .

·تورم گسترده در ناحیه جراحی ( که به ندرت پیش می آید ) نباید سبب ترس بیمار شود زیرا موضوع خاصی نیست و رفع می شود .

·آزمایش ها و تصویربرداری ها میزان برداشت لثه را مشخص می کند که البته تشخیص پزشک در این زمینه تعیین کننده است .

·تا زمانی که پانسمان پس از جراحی وجود دارد ، مسواک زدن نباید انجام شود .

·برای درد پس از جراحی مسکن تجویز می شود .

·زاویه تیغ برای برش لثه 45 درجه در نظر گرفته می شود تا پس از جراحی ، لثه روی دندان آداپته شود .

·از مصرف سیگار پس از جراحی لثه باید پرهیز کرد .

·کمپرس سرد به وسیله یخ آن هم از روی صورت و با فواصل زمانی پنج دقیقه ای توصیه می شود .

 

فرایندهای درمانی دندانپزشکی مورد استفاده ، خوشبختانه بخش بسیار زیادی از بدشکلی های دندان و لثه را قابل اصلاح کرده است . لیزردرمانی در دندانپزشکی یکی از این فرایندهای نوین درمان در دندانپزشکی است .

برای کسب آگاهی بیشتر از درمان های دهان ، دندان و لثه در کلینیک دندانپزشکی دکتر نیک زاد ، کارشناسان مشاور این مرکز پاسخگوی شما هستند . کافی است با شماره تلفن های موجود در بخش تماس با ما سایت ، تماس حاصل فرمایید .