خدمات عمومی

ایمپلنت دندان

این مطلب یک مقاله تقریباً مفصل پیرامون ایمپلنت از کلینیک دکتر نیک زاد می باشد که به تشخیص دندانپزشک نیک زاد در اینجا قرار گرفته است .

ایمپلنت علاوه بر این که باعث زیبایی و راحتی است ، بلکه سلامت و بازسازی شکل و تکلم را به بیمار باز می گرداند . فلز مورد استفاده در لمینیت تیتانیوم است که با جراحی درون لثه قرار می گیرد و با گذشت زمان ، اتصال این قطعه فلزی با استخوان باقی مانده در فک اتفاق می افتد .

چند نکته درباره ایمپلنت که شاید عموم افراد ندانند :

·چند نوع ایمپلنت وجود دارد

·دمان ایمچلنت بستگی به سطح آموزش کلینیکی و تجربه دارد

·ایمپلنت دچار پوسیدگی نمی شود

·ایمپلنت هیچگونه حرکتی ندارد

·پر کردن فضای بین دندانی با ایمپلنت ، تاثیر به سزایی در زیبایی دندان دارد

·ایمپلنت تا زمانی که از آن مراقبت شود ( مانند دندان طبیعی ) برای بیمار کارایی دارد

·درد ایمپلنت مانند کشیدن یک دندان است

·لق شدن ایمپلنت ، نشان از ناموفق بودن ایمپلنت دارد

 

اجزای ایمپلنت عبارتند از :

روکش ، فیکسچر و اباتمنت .

این قطعات مانند پازل درون هم قرار می گیرند .

در شرح یک به یک آنها ، ابدا از فیکسچر شروع می کنیم . فیکسچر به عنوان ریشه دندانی در ایمپلنت ایفای نقش می کند . فیکسر در اصل یک پیچ است که به وسیله جراحی باید در استخوان فک قرار گیرد . جنس فیکسچر از تیتانیوم است و همین سبب شده است تا قیمت ایمپلنت افزایش داشته باشد .

در وصف اباتمنت باید گفت که قطعه ای که روی فیکسچر قرار می گیرد ، اباتمنت نام دارد .

آخرین بخش هم روکش است که به عنوان تاج دندان روی اباتمنت قرار می گیرد . بسته به نیاز بیمار ، ساخت روکش در لابراتوار انجام می شود .

 

ضرورت استفاده از ایمپلنت برای بیمار :

هرچند که استفاده از ایمپلنت برای جوانان امری غیر رایج نیست اما عموما ایمپلنت برای افراد مسن به کار می رود . مزایای ایمپلنت در مقایسه با پروتز های کامل که در گذشته استفاده می شد ، بسیار بیشتر است . همین امر سبب شده تا متقاضیان انجام عمل ایمپلنت بیشتر شود .

کاربرد ایمپلنت دندان

·زیبایی دهان و دندان به وسیله ایمپلنت با رفع فاصله بین دندان ها و مشکل فقدان دندان

·قرارگیری پروتز متحرک روی ایمپلنت

·قرارگیری پروتر ثابت دندان روی آن

 

انواع ایمپلنت دندان

به طور کلی به لحاظ شکل ، موقعیت و روش به کارگیری ، چهار نوع اصلی ایمپلنت داریم :

 

1 – subperiosteal : ایمپلنت بالای استخوان فک زیر لثه قرار می گیرد . جنس ان تیتانیوم است . ایمپلنت ساب پریو استیل غالباً برای افرادی که دندان مصنوعی استفاده می کنند ( و در اثر آن ارتفاع استخوانی ایشان کمتر است ) به کار گرفته می شود .

2 – transosteal : ایمپلنت ترنسو استیل بیشتر برای فک پایین به کار گرفته می شود که محل قرارگیری آن بین استخوان فک و لثه است .

3 – endosteal : اندو استیل یک ایمپلنت درون فکی است که در روش ایمپلنت دو مرحله ای کاربرد دارد و از فلز یا فلز پوشش داده شده با سرامیک ساخته می شود . ایمپلنت اندو استیل خود دارای انواع گوناگونی مانند رزوه دار ، تیغه ای و پیچی است که عمدتاً در جایگزینی دندان مصنوعی کاربرد دارند .

4 – intramucosal : در آینده توضیحاتی درباره این روش ایمپلنت ارائه خواهیم کرد .

 

تقسیم بندی انواع ایمپلنت بر اساس روش کاشت :

·فوری

·یک مرحله ای

·دو مرحله ای

حدس جزئیات هر یک از این روش ها کار چندان دشواری نیست . روش فوری بدین معناست که بلافاصله پس از کاشت قطعه ، روکش روی آن قرار می گیرد و کار تمام است . در روش تک مرحله ای ، چند ماه بین کاشت قطعه و نصب روکش فاصله زمانی می افتد . در روش دو مرحله ای هم پس از چند ماه ( پس از فراهم کردن مقدمات ) قطعه ایمپلنت درون استخوان فک کاشته می شود .

در مواردی که همه دندنان های فک پایین دچار آسیب شده باشند ، ممکن است دو تا شش ایمپلنت برای حمایت از دندان مصنوعی به کار گرفته شود تا ثبات لازم به دست آید . 

هزینه ایمپلنت بسته به روش مورد استفاده در جراحی و کیفیت و مقدار مواد مصرفی متغیر است . از این روست که لیست قیمت ایمپلنت واحدی وجود ندارد .

یکی از روش های نوین ایمپلنت ، روش پانچ است که دارای درد و خونریزی کمتری است و عوارض کمی دارد .

 

فرایند ساخت ایمپلنت

1 – حرارت دهی تیتانیوم تا دمایی خاص

2 – شکل دهی به منظور به دست آوردن قطر دلخواه

3 – برش در قطع ها و طول های دلخواه

4 – تراشکاری

5 – عملیات سندبلاست

6 – اسیدکاری

7 – بسته بندی و ارسال

 

تاریخچه ایمپلنت

هرچند که بر اساس کشفیات باستان شناسان ، ایمپلنت دارای قدمتی بسیار زیاد است ( البته نه به شکل امروزی بلکه به شکل جایگزین کردن دندان ها ) ، اما آغاز به کارگیری ایمپلنت در درمان های دندانپزشکی برای انسان به دهه 60 میلادی ( 1965 ) بر می گردد .

 

مزایای ایمپلنت نسبت به پروتز

پروتز متحرک ، مشکلاتی برای بیمار ایجاد می کند که سبب ترجیح به به کارگیری ایمپلنت در زمانی زودتر شده است . با توجه به بی دندانی فزاینده در قشر سالمند ، اهمیت روشی بی دردسرتر رخ می نماید . هم اکنون پژوهش ها برای به کارگیری زودتر ایمپلنت ادامه دارد .

 

مزایای ایمپلنت دندان در یک فهرست عبارتند از :

·عدم تحلیل لثه و تخریب دندان های مجاور و متعاقباً حفظ استخوان فک

·مرتب کردن ردیف دندان ها و نتیجتاً حفظ زیبایی چهره

·بی نیاز از کاهش ارتفاع صورت

·توانمندی در جویدن و داشتن تغذیه بهتر

·بالا رفتن اعتماد به نفس برای حضور در اجتماعات کوچک و بزرگ

·بهبود سخنگویی و مهارت های کلامی

·عدم نیاز به تراشیدن دندان های مجاور

·کمتر شدن اندازه پروتز دندان

·بهبود سلامت روان

·عدم فشار اضافی به لثه

 

مقایسه قیمتی تعرفه های ایمپلنت در ایران ، نشان از توسعه و رونق این روش و بازار درمانی دارد و بیانگر آن است که قیمت ایمپلنت در تهران ( ایران ) در مقایسه با بسیاری از کشورها کمتر است . این در حالی است که سطح ارائه خدمات ایمپلنت دندان و به طور کلی خدمات دندانپزشکی در ایران بسیار مطلوب و قابل رقابت با کشورهای پیشرفته جهان است .

 

مراحل جراحی ایمپلنت شامل موارد زیر است :

ویزیت توسط دندانپزشک >> بررسی پاراکلینیکی >> تهیه عکس های اختصاصی

جراحی ایمپلنت >> کاشت ایمپلنت در استخوان >> ساخت روکش

 

مدت زمان مورد نیاز برای جوش خوردن ایمپلنت

این زمان برای فک بالا و پایین متغیر است ؛ یعنی زمان لازم برای جوش خوردن ایمپلنت فک پایین با زمان مورد نیاز برای جوش خوردن فک بالا متفاوت است . فک پایین حد اقل سه ماه و فک بالا حد اقل 5 ماه زمان نیاز دارد . این برای شرایط عادی است و اگر پای درمان سینوس لیفت ایمپلنت در میان باشد ، باید یک ماه به زمان های مطرح شده اضافه کرد . عمل کاشت ایمپلنت با مشارکت کاری جراح فک و متخصص دندانپزشکی صورت می گیرد .

 

عوامل موثر در موفقیت ایمپلنت

به طور کلی ایمپلنت دارای درصد موفقیت بالا است . بالای 97 درصد . ایمپلنت باید در شرایط تکمیل رشد استخوان فک رخ دهد . در شرایطی که پزشک با کمبود استخوان مواجه شود ، جراحی پیوند استخوان مورد استفاده قرار می گیرد . اینکه تیتانیوم در ایمپلنت استفاده می شود ، دلیلش آن است که این فلز (قطعه فلزی) با بدن سازگار است .

وضعیت سلامت بیمار ، سلامت لثه ، وجو استخوان کافی ، نداشتن عفونت ، حفظ تمیزی ایمپلنت توسط بیمار ، حذاقت و تجربه دندانپزشک و کیفیت مواد مصرفی ، همگی در موفقیت ایمپلنت موثر هستند .

 

چه عواملی سبب شکست فرایند ایمپلنت می شوند ؟

همانطور که از عوامل موفقیت ایمپلنت نام بردیم ، جا دارد از عوامل شکست آن نیز سخن بگوییم ؛ تشخیص و درمان نادرست ، عدم رعایت بهداشت ، ضربه خوردن ایمپلنت ، مصرف دخانیات و مواد مخدر ، پایین بودن کیفیت استخوان ، آلودگی و عفونت محل ایمپلنت ، کاربست ایمپلنت های نامرغوب و . . . عواملی هستند که در شکست عمل ایمپلنت موثرند .

 

مدت زمان ماندگاری ایمپلنت

اگر استانداردهای لازم رعایت شود ، عمر ایمپلنت دندان زیاد است . قطعاً می توان گفت که با رعایت اصول ، فرد تا آخر عمر می تواند از ایمپلنت کار گذاشته شده بهره مند بماند . اما اگر مراقبت کافی از دندان صورت نگیرد و به دندانپزشک در فواصل زمانی مناسب مراجعه نشود یا پوکی استخوان وجود داشته باشد ، عمر ایمپلنت کاهش می یابد .

چنانچه بدن بیمار سلامت باشد ، کیفیت ایمپلنت مورد استفاده مرغوب باشد ، دندانپزشک حاذق باشد ، نیرو به طور صحیح روی دندان وارد شود و بهداشت رعایت شود ، ایمپلنت دوام و بقا خواهد داشت .

 

عوارض جراحی ایمپلنت

عوارض ایمپلنت در زمانی بین سه هفته تا شش ماه پس از انجام ایمپلنت رخ می نماید که بسته به نوع و زمان جراحی و همچنین واکنش های بافتی بیمار ، می تواند در اشکال مختلف ظاهر شود . همانطور که در سایر مقالات دندانپزکشی کلینیک دکتر نیک زاد اشاره کردیم ، در این موارد مصرف مسکن و آنتی بیوتیک تجویز می شود . تورم محل ایمپلنت طبیعی است و به مرور زمان کمتر و کمتر می شود . استفاده از کمپرس سرد با کیسه یخ در سمت خارجی صورت به اضافه رعایت دقیق دستورات پزشک توصیه می شود .

ممکن است عوارض کاشت ایمپلنت در حالت های در ناحیه ایمپلنت ، گزگز و بی حسی اطراف دهان ، شکستگی بدنه ایمپلنت ، تورم و لق شدن دندان های کناری بروز پیدا کند .

 

مراقبت های پس از ایمپلنت

هرچند که پیش تر از مهارت دندانپزشک گفتیم اما پس از ایمپلنت مراقبت هایی لازم است که باید به دقت توسط خود فرد انجام گیرد . حفظ بهداشت به طور کلی از این موارد است . مسواک زدن معمولی و بین دندانی ، نخ دندان کشیدن و استفاده از دهان شویه به طور منظم مورد نیاز است . اگر پس از ایمپلنت ، بیمار غذای نرم بخورد بهتر است . با توجه به پروسه درمانی 6 تا 9 ماه به طور متوسط برای ایمپلنت ، مراجعه در فواصل زمانی معین به دندانپزشک ضروری است . مراجعه به دندانپزشک به شکل مذکور ، بخش مهمی از مراقبت های پس از درمان ایمپلنت است .

ایمپلنت فوری چیست ؟

ایمپلنتی است که برای بیماران دارای تراکم استخوانی مناسب قابل انجام است . ایمپلنت فوری برای دندان های جلویی کاربرد فراوانی داردی زیرا این دندان ها در زیبایی فرد مهم و موثرند .

 

پیوند استخوان در ایمپلنت

همانطور که در این مقاله و سایر مقالات به روز دندانپزشکی در دیگر قسمت های سایت کلینیک دندانپزشکی دکتر نیک زاد اشاره کرده ایم ، ایمپلنت با گذر زمان ، جذب استخوان فک می شود . حال اگر این استخوان از کیفیت کافی برخوردار نباشد ، مشکل ایجاد می شود . برای فراهم کردن شرایط ایمپلنت از پیوند استخوان استفاده می شود که این پیوند استخوان از محل استخوان خود فرد یا استخوان حیوانات تامین می شود . در مواردی که در فک بالا با کمبود استخوان مواجه هستیم ، درمان سینوس لیفت راه حل مناسبی است . برای آشنایی با درمان سینوس لیفت به مقاله ای با همین نام در سایت دکتر نیک زاد مراجعه کنید .

 

جمع بندی مقاله ایمپلنت دندان

هرچه کیفیت ایمپلنت بیشتر باشد و به جای برندهای متفرقه از برندهای به نام و اصلی باشد ، خروجی کار بهتر و با دوام تر است . توجه داشته باشید ایمپلنت را در هر سنی می توان انجام داد . دقت دندانپزشک برای درمان ایمپلنت بسیار مهم است . مراقبت های پس از درمان ایمپلنت بسیار مهم اند .

 

در این مطلب کوشش نمودیم تا تصویر واضحی از فرایند ایمپلنت ترسیم کنیم و تکمله ای باشد بر سایر مقالات مرتبط در این وب سایت . همانند بخش های پایانی همه مطالب ، ضمن دعوت از شما برای به اشتراک گذاشتن نظرات خود با ما ، خواهشمند است سوالات خود را از طریق پل های ارتباطی موجود در بخش تماس با ما با ما مطرح کنید .