خدمات عمومی

لیزر دندان

تاریخچه لیزر دندانپزشکی

سالهاست که رد پای لیزر را می توان در بخش های مختلف دید . پزشکی ، زیبایی ، صنعت ، هنر و ... . در موضوع مورد بحث ما یعنی لیزر دندان در دندانپزشکی زیبایی قصد داریم به شرح این خدمت که از خدمات قابل ارائه در کلینیک دندانپزشکی دکتر نیک زاد است بپردازیم .

اولین بار در دهه 90 میلادی ، لیزر به دندانپزشکی ورود پیدا کرد . بیشترین استفاده لیزر دندان در سفید کردن دندان ها و جراحی های دهان و دندان است . قطع خونریزی محل کشیدن دندان هم یکی دیگر از کاربردهای لیزر در دندانپزشکی است .

لیزر حقیقتاً یک یاور به تمام معنا در دندانپزکشی است . دندانپزشکان با تجربه با آگاهی از طول موج های گوناگون لیزر برای انواع روش های درمانی ، می توانند به درستی این فناوری درمانی را به خدمت بگیرند .

 

مزایای لیزر در دندانپزشکی

از مزیت های لیزر دندان می توان به دقت در عملکرد اشاره کرد . پیشتر احتمال صدمه وارده به بافت های مجاور به واسطه کاربست ابزار جراحی وجود داشت . در این روش درمانی نوین دندانپزشکی ، به شدت احتمال آسیب به بافت های لثه مجاور دندان کاهش می یابد . همچنین ، نباید از دیگر ویژگی مهم لیزر دندان یعنی کاستن از نگرانی بیمار چشم پوشی کرد . اگر بخواهیم توضیح بیشتری از این ویژگی ها داشته باشیم ، دکتر نیک زاد در این باره می گوید سرعت ترمیم بالای محل اثر لیزر ، یک ویژگی فوق العاده در مقایسه با آنچه که در گذشته بود محسوب می شود . به این فهرست باید عدم ایجاد ترک های میکروسکوپی روی مینای دندان ، عدم گرم شدن و عدم نیاز به بی حسی را نیز افزود .

 

خدمات قابل ارائه با لیزر در دندانپزشکی

تنوع مصرف لیزر در دندان پزشکی بالاست و طیف وسیعی از خدمات را شامل می شود ؛ از آبسه و جراحی لثه و سفید کردن دندان گرفته تا تشخیص پوسیدگی و جلوگیری از تهوع و درمان زخم های دهان . به کار گرفتن هر یک از این کارایی ها ، به تشخیص پزشک معالج بستگی دارد که دکتر نیک زاد توضیحات لازم در این زمینه را به بیماران ارائه خواهد کرد .

 

 

 

محدودیت های لیزر در دندانپزشکی

محدودیت هایی در انجام لیزر دندانپزشکی وجود دارد . بسیاری از خدمات را نمی توان با لیزر انجام داد . به دلیل تخصصی بودن این مبحث ، در مقاله دندانپزشکی جداگانه به آن خواهیم پرداخت و به جزئیات ورود نمی کنیم .

 

کاربردهای لیزر در دندانپزشکی

 

تشخیص پوسیدگی دندان با لیزر

با تابیدن اشعه لیزر به دندان ، بازتابی حاصل می شود که دستگاه آن بازتاب را آنالیز کرده و خروجی را در اختیار دندانپزشک قرار می دهد . دندانپزشک بر مبنای این خروجی ، نوع درمان متناسب را انجام می دهد .

 

سفید کردن دندان با لیزر

بلیچینگ یا سفید کردن دندان با لیزر از دیگر کاربردهای لیزر در دندانپزشکی است . در کلینیک دندانپزشکی دکتر نیک زاد ، ژل بلیچینگ دارای پیگمان جهت جذب پرتو لیزر استفاده می شود . در کل ، استفاده از لیزر در سفید کردن دندان ها دارای عوارض کمتری نسبت به گذشته است .

 

رفع پوسیدگی دندان با لیزر

لیزر علاوه بر حذف مته های دندانپزشکی و صدای ناخوشایند آن ها ، می تواند در برداشتن پوسیدگی ها از سطح و عمق دندان ها موثر واقع شود .

 

جراحی لثه با لیزر دندانپزشکی

باکتری های مخرب لثه می توانند باعث عفونت لثه شوند . دندانپزشکان عفونت لثه را رفع می کنند تا عمر دندان ها افزایش یابد . پیشتر با ابزارهای بزرگ جراحی ، بافت عفونی جدا می شد و میزان زیادی از آسیب به بافت های مجاور در لثه و متعاقباً درد را برای بیمار به همراه داشت . اکنون لیزر به شکل دقیق تر و بدون تخریب مذکور به کمک دندانپزشکان آمده است . با تکنولوژی لیزر دندانپزشکی ، احتمال عقب رفتن خط لثه از بین می رود .

 

تا کنون هزاران مقاله درباره کاربرد لیزر در دندانپزشکی منتشر شده است و این ناشی از گستردگی کاربرد لیزر در دندانپزشکی است . به عنوان مثال : جراحی بافت نرم با لیزر دندان ، درمان های بافت سخت با لیزر دندان ، لیزر در ارتودنسی برای قطع اتصالات ، لیزر دندان برای ایمپلنت ، عصب کشی با لیزر دندان ، درمان لیزری برای حسایت دندان ، لیزر برای التهاب سرطانی داخل دهان ، لیزر برای تراشیدن سطح و عمق دندان ، رفع بوی بد دهان با لیزر و بسیاری موارد دیگر ، همگی از کاربردهای لیزر در دندانپزشکی می باشند .

 

انواع لیزر در دندانپزشکی

لیزر در دندانپزشکی انواع گوناگون دارد که لیزر کم توان ، لیزر پر توان ، لیزر دیود ، لیزر اربیوم و لیزر CO2 از این جمله اند .

 

امیدواریم از مطالعه این مقاله دندانپزشکی درباره لیزر در دندانپزشکی بهره برده باشید . چنانچه سوالی برای شما باقی مانده است یا اگر خواهان کسب اطلاعات بیشتر و دریافت وقت ویزیت و درمان هستید ، از طریق پل های ارتباطی موجود در بخش تماس با ما سایت